Odpowiedź na uwagi dot. raportu zgłoszone na posiedzeniu ZP
Rekonstrukcja ostatniej fazy lotu samolotu TU-154M
2014-01-03 - Przedstawiamy pierwszą szczegółową analizę obliczeniową ostatnich kilkunastu sekund lotu samolotu Tu-154M, wykonaną zgodnie z regułami sztuki przez jednego z najlepszych polskich specjalistów od mechaniki lotu, prof. dr hab. inż. Grzegorza Kowaleczkę.
czytaj dalej Rekonstrukcja ostatniej fazy lotu samolotu TU-154M
Uzupełnienie do „Uwag nt. «Additional Aspect of The Smolensk Air Crash»”
2013-12-30 - Po przekazaniu Zespołowi do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem opinii prof. dr hab. inż. Grzegorza Kowaleczki na temat pracy „Additional Aspect of The Smolensk Air Crash” jej autor, Glenn Arthur Jorgensen, odpowiedział wreszcie na przesyłane mu wielokrotnie przez prof. Grzegorza Kowaleczkę pytania i uwagi.
czytaj dalej Uzupełnienie do „Uwag nt. «Additional Aspect of The Smolensk Air Crash»”
Uwagi do pracy G. Jorgensena „Additional Aspects of The Smolensk Air Crash”
2013-12-27 - Wśród wątpliwości wyrażanych przez osoby kwestionujące raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w sprawie katastrofy smoleńskiej istotne miejsce zajmuje teza, iż utrata części lewego skrzydła przy zderzeniu z drzewem nie mogła spowodować wykonania przez samolot Tu-154M tzw. półbeczki, czyli odwrócenia się do góry kołami podczas lotu. Na dowód tego twierdzenia przywołuje się pracę Glenna Arthura Jorgensena „Additional Aspect of The Smolensk Air Crash”, której autor analizuje za pomocą obliczeń lot samolotu po utracie fragmentu lewego skrzydła. Pracę tę weryfikuje jeden z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie aerodynamiki, prof. dr hab. inż. Grzegorz Kowaleczko.
czytaj dalej Uwagi do pracy G. Jorgensena „Additional Aspects of The Smolensk Air Crash”
Przygotowanie załogi do lotu
2013-12-10 - W każdym rodzaju lotnictwa, niezależnie od tego czy jest to mały samolot z jednoosobową załogą, czy kilkudziesięciotonowy samolot z załogą wieloosobową, obowiązuje zasada wymagająca od załogi odpowiedniego przygotowania się przed rozpoczęciem lotu. Oczywiście zakres tego przygotowania zależy od rodzaju planowanego lotu. Inny jest dla turystycznego lotu w rejonie lotniska, inny dla lotu międzykontynentalnego z kilkudziesięcioma, czy kilkuset pasażerami na pokładzie.
Przygotowanie załogi do lotu w dniu 10 kwietnia 2010 r. było niedostateczne i naruszało w wielu miejscach postanowienia obowiązujących wówczas przepisów.
czytaj dalej Przygotowanie załogi do lotu
Czy wypadek w Smoleńsku zalicza się do kategorii CFIT?
2013-12-10 - Wypadki lotnicze, szczególnie te które zdarzają się w lotnictwie komunikacyjnym są niezwykle spektakularne i zawsze budzą zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów. Gdy w wypadkach tych giną ludzie komentarze zawsze dotykają potrzeby szybkiej odpowiedzi na pytanie: co było przyczyną? Zaakceptowanie zderzeń samolotów, ujawnienia niesprawności technicznej lub poważnej awarii prowadzącej do wypadku jest łatwiejsze, niż przyjęcie do wiadomości faktu, że wypadkowi uległ sprawny samolot, prowadzony przez załogę, która była do końca aktywna i miała pełną możliwość prowadzenia samolotu zgodnie ze swoją wolą. Samolot zderza się z ziemią po starcie lub podczas podejścia do lądowania... Częstość występowania oraz cechy charakterystyczne takich wypadków spowodowały, że w literaturze zajmującej się badaniem wypadków lotniczych wyodrębniono je do jednej grupy, nazwanej CFIT - Controlled Flight Into Terrain.
czytaj dalej Czy wypadek w Smoleńsku zalicza się do kategorii CFIT?